Saygıdeğer Arkadaşlarım,

Genel Müdürlüğümüzün temeli, 1996 yılında Sayın Dr. Suat Duranay tarafından atılmıştır. Bu dönemde, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı adıyla çalışmalar yürütülmüştür. Dr. Duranay’dan sonra yönetim görevini devralan Sayın Orhan Altunel’in başkanlığı döneminde de önemli roller üstlenilmiştir. O yıllarda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Bakanlığımızın en gözde birimi haline gelmiştir. Bakanlığımızın ve Sayın Bakanlarımız başta olmak üzere tüm yöneticilerimizin önemsediği bu birimin idaresini 2003 yılında Sayın Nihat Akpınar, 2008 yılında da Sayın Dr. Ünal Hülür üstlenmiştir.

2009 yılında Dr. Hülür’ün İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı görevine atanması ile ikinci dönemi başlatabiliriz. Kuruluşundan itibaren Makam Oluru ile müstakil bir başkanlık olarak görevlerini sürdüren Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, bu dönemde İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı bünyesine aktarılmıştır. Burada Bilişim Teknolojileri Koordinatörlüğü adıyla Sayın Dr.Murat Bilbay yönetiminde çalışmalara devam edilmiştir. Dr. Bilbay’ın ayrılmasından sonra koordinatör, koordinatör yardımcısı gibi çeşitli unvanlarla göreve devam edilmiştir. Genel Müdürlük statüsü kazanılması ve Genel Müdür Sayın Dr. Hakkı Öztürk ile başlayan dönemi üçüncü dönem olarak adlandırabiliriz.

Kuruluşundan kısa bir süre sonra 1998 yılı ilk çeyreğinde çalışmaya başladığım bu birime, 2011 yılında yayımlanan 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede “Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü” adını vermenin, hemen ardından yönetim organizasyon yapısını, görev, yetki ve sorumlulukları tanımlayan kuruluş dosyasını, çalışma usul ve esasları hakkında yönerge dâhil tüm mevzuatı bizzat hazırlamış olmanın, Genel Müdürlük bünyesinde bulunan 5 daire başkanlığından 4’ünde daire başkanlığı ve nihai olarak Genel Müdürlük görevini üstlenmenin onurunu yaşıyorum.

Bu kapsamda yaklaşık çeyrek asırlık geçmişimizde bu yolda yürüyen çalışma arkadaşlarımızın yer aldığı ilk Andaç çalışmasının üstünden üç sene geçti. Bu dört sene zarfında çalışmalarımız devam etti ve her geçen gün büyüyen ailemize yeni üyeler ekledik ya da yollarımızı güzel nedenler ile ayırdık. Güzel nedenler diyorum çünkü bu nedenler çoğunlukla kariyer yolunda sürekli desteklediğimiz arkadaşlarımızın hayallerine doğru ilerlemeleri şeklinde oldu. Bunlar dışında emeklilik huzurunu birlikte yaşadığımız arkadaşlarımızı da unutmamamız gerekiyor.

Geçen süre zarfında çalışmalarımız devam etti derken aslında çok güzel işler başardık demeliydim. Çünkü gerçekleştirdiğimiz projeler ile dünya çapında ödüller aldık. Bu ödüllerin alınmasının mutfağında çok değerli çalışma arkadaşlarımın büyük emek ve gayretleri vardı.  Bu başarılar sadece mesleki yeterlilikleri güçlü bir ekibe sahip olmakla alakalı değil, her bir ekip üyesinin ayrı ayrı kişisel özverileri sonucuydu.  Kişisel özveriler, mesleki yeterlilikler ile birleşince de ne kadar güzel bir aile olduğumuz ortaya çıktı ve başarılar art arda geldi. 

Diğer taraftan bizlere büyük bir aile olma şansını veren ve bu başarıların önünü açan, çalışmalarımız boyunca desteklerini her zaman hissettiğimiz Sayın yöneticilerimize ayrı ayrı teşekkürü borç biliyoruz.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı adıyla 1996 yılında çıktığımız bu yola Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü olarak devam ederken inanıyorum ki “sağlık bilişimi” alanında edindiğimiz başarılarımız her geçen gün çığ gibi büyüyerek devam edecek ve bizler vermiş olduğumuz hizmetlerin kullanıcı memnuniyetinden güç alarak daha üstün hizmetlere imza atacağız.
Sizlerle daha nice hayallerimizi gerçekleştirmek, daha büyük başarılara imza atmak dileği ile….                                                                                                                                                                                           

Genel Müdür
Dr. M. Mahir ÜLGÜ