SBSGM Yazılımlarının Kalitesi Tescillendi
24 Eylül 2020

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, bünyesinde geliştirdiği projelerle bilişim dünyasının kalite belirlemedeki en önemli kriterlerinden olan ISO/IEC 15504 SPICE Seviye 2 sertifikasını alarak kamu kurumları arasında bir ilke imza attı.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, iç yazılımlarını ve yazılım geliştirme süreçlerini daha kaliteli hale getirmek, proje yönetimi süreçlerindeki eksiklikleri gidererek tamamlanamayan projeleri tamamlanabilir hale getirmek, yazılım ekibinde devamlılığı ve yedekliliği sağlayabilmek ve denetim yaptığı firmalarla entegrasyou sağlayabilmek amacıyla geçtiğimiz yıl bilişim dünyasının en önemli yazılım sertifikalarının kriterleri üzerine çalışmalara başladı.
Kamu Kurumları Arasında İlk
Bu süreçte geliştirilen yazılım ve uygulamaların kalitesi ve niteliği, Ocak ayında TSE tarafından yapılan denetimler sonrası alınan sertifikalarla tescillendi. Sağlık Bakanlığı, bilişim dünyasında yazılım süreçlerinin olgunlaşması ve bunun kalitesini belirlemek için verilen, Türkiye’nin en önemli sertifikasını almaya hak kazanarak kamu kurumları arasında bir ilke imza attı. 
Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün geliştirdiği sistemler, ISO/IEC 15504 SPICE Seviye 2’ye layık görüldü. 
ISO/IEC 15504 SPICE nedir?
Yazılım Süreçlerinin Gelişmişliğinin ve Yeteneklerinin Belirlenmesi diye adlandırılan ISO/IEC 15504 SPICE (Software Process Improvement and Capability Determination) Uluslararası Standartlar Kurumu (ISO) tarafından veriliyor ve daha çok Avrupa kökenli bir disiplin olarak biliniyor.