overlay

Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması TEKNOFEST’TE!

28 Şubat 2021

Dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivallerinden olan TEKNOFEST, bu yıl 21-26 Eylül 2021 tarihinde düzenleniyor. Her yıl farklı kategorilerde yarışmaların düzenlendiği TEKNOFEST’te bu yıl ilk kez, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB) yürütücülüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü desteğiyle “Sağlıkta Yapay Zekâ” yarışması da yer alacak.

“Sağlıkta Yapay Zekâ” yarışması, sağlık alanında bilinç ve farkındalığı geliştirerek, karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmayı amaçlıyor. Bu amaçla, radyolojik görüntüleme verilerinden faydalanarak klinik aşamada karar destek mekanizmasında yardımcı olabilecek görevler verilecek.

Yarışmada lise, üniversite öğrencileri ve mezunlarından oluşan yarışmacı takımlardan, kontrast madde verilmeden elde edilen beyin BT görüntülerinden ilk aşamada normal sınırlarda beyin BT mi yoksa inme bulguları olan Beyin BT’si mi ayrımı yapmaları, ikinci aşamada inmenin tıkayıcı (iskemik) tip inme mi yoksa kanayıcı (hemorajik) tip inme mi olduğunu tespit etmeleri ve ilgili alanın (tıkanma ve/veya kanama bölgesi) BT görüntüsü üzerinde işaretlemeleri olacak. Yarışmacı takımlarından bu görevleri gerçekleştiren bir yapay zekâ modeli geliştirmesi isteniyor. İnme, dünya çapında tıkayıcı kalp hastalığından sonra önde gelen ikinci ölüm nedeni sınıfında.

Yarışma ile yapay zekâ teknolojilerinin sağlık alanındaki uygulamalarının ülkemizde yaygınlaştırılması ve bu alandaki çalışmaların ve iş birliklerinin artırılması hedefleniyor. Yarışma ile elde edilen sonuçların sağlık alanında yapay zekâ araçları kullanılarak hastalıkların tanı, tedavi ve önlenmesi, ilaç geliştirme, kişiye özel tedavi, yapay zekâ destekli ameliyatlar ve gen düzenleme becerisi konularında yol gösterici olması, ülkemizde ve dünyada yeni atılımların gerçekleştirmesinde önemli bir katkı sağlaması öngörülüyor.

Yarışmanın yürütücülüğü Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından yapılıyor. Kullanılacak anonim veriler ise Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor. Yarışmacılar modellerini, her iki aşama için ayrı ayrı olan, tür etiketli ve inme tipi etiketli/işaretli verilerle eğitebilecek ve test edebilecek. TÜSEB, her iki oturum için en az 100 adet veri paylaşacak ve hangi 20 tanesinin test için kullanılacağını belirtecek. Yarışma esnasında değerlendirme için kullanılacak veri setine ait detaylı tanım ise teknik şartnamede paylaşılacak. Yarışma için son başvuru tarihi 15 Mart’a uzatıldı.

Detaylı bilgi ve başvuru için;

https://teknofest.org/yarisma-detaylar-56.html