Yurtdışından Türkiye’ye gelen kişiler, “Türkiye’ye Giriş Formu” nu dolduracak
09 Haziran 2021

Covid-19 salgını önlemleri kapsamında yurtdışından gelenler için “Türkiye’ye Giriş Formu” uygulaması getirildi. Yurtdışından Türkiye’ye gelen kişiler, kimlik ve seyahat bilgileri ile “register.health.gov.tr” adresinden ya da “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, seyahatten önceki son 72 saat içinde bir form dolduracak. 15 Mart’tan itibaren zorunlu hale gelen bu form ile hastalık ve hastalığın yayılma riskinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Kişilerin doldurdukları bilgiler ile kişiye özel “HES Kodu” oluşturabiliyor. Bu bilgiler ile kişilerin ve kişilerin temas ettiklerinin ulaşılabilir olması amaçlanıyor, bu sebeple doldurulan bilgiler ve bilgilerin güncelliği çok önemli.

Web sitesi “register.health.gov.tr” veya “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden siteye girildiğinde, istenilen dil seçeneği seçilip işleme devam ediliyor. Dil seçeneği yapıldığında doldurulması gereken form ekranı geliyor. Kimlik ve seyahat bilgileri, son ziyaret edilen ülkeler gibi bilgileri doldurarak son aşamada HES Kodu, Form ve Karekod elde ediliyor.

Bu form ile kişiler, Türkiye sınırlarında güvenle seyahat edebilecek.