Teknofest Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması Online (Çevrimiçi) Eğitim
09 Haziran 2021

Teknofest Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması Online (Çevrimiçi) Eğitim

Dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivallerinden olan TEKNOFEST, bu yıl 21-26 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecek. Her yıl farklı kategorilerde yarışmaların düzenlendiği TEKNOFEST’te bu yıl ilk kez, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB) yürütücülüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü desteğiyle “Sağlıkta Yapay Zekâ” yarışması da yer alıyor.

“Sağlıkta Yapay Zekâ” yarışması, sağlık alanında bilinç ve farkındalığı geliştirerek, karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmayı amaçlıyor. Bu amaçla, takımlara radyolojik görüntüleme verilerinden faydalanarak klinik aşamada karar destek mekanizmasında yardımcı olabilecek görevler veriliyor.

Yarışmada lise, üniversite öğrencileri ve mezunlarından oluşan yarışmacı takımlardan, kontrast madde verilmeden elde edilen beyin BT görüntülerinden ilk aşamada normal sınırlarda beyin BT mi yoksa inme bulguları olan Beyin BT’si mi ayrımı yapmaları, ikinci aşamada inmenin tıkayıcı (iskemik) tip inme mi yoksa kanayıcı (hemorajik) tip inme mi olduğunu tespit etmeleri ve ilgili alanın (tıkanma ve/veya kanama bölgesi) BT görüntüsü üzerinde işaretlemeleri istendi. Yarışmacı takımların bu görevleri gerçekleştiren bir yapay zekâ modeli geliştirmesi bekleniyor.

Yürütücülüğünü Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB)  üstlendiği yarışmada takımların  kullanılacağı anonim verileri ise Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü  sağlıyor.

Online Eğitim Toplantısı

Yarışma, “Takımlarla soru-cevap toplantısı” ile devam ediyor. 1-2 Haziran tarihlerinde online (çevrimiçi) yapılacak eğitimde, Dicom ve medikal görüntü formatları, görüntü bölütleme ve performans ölçümü, inme kliniği, precelansı, inmeye görüntüleme ile algoritmik yaklaşım, BT’de inme değerlendirme, MR’de inme değerlendirme, inmede perfüzyon BT-MR, dual BT kullanımı, inmede yapay zekâ uygulamaları, inmede tedavi yaklaşımları, bilgisayarlı görüde transfer öğrenme konuları konuşulacak.

Detaylı bilgi ve başvuru için;
https://teknofest.org/yarisma-detaylar-56.html

  • teknofest.jpg
  • Kapak Foto.jpeg