Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı Yapıldı
20 Ekim 2021

Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı, 2020-2023 Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde bulunan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) koordinatörlüğünde 12-13 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi. 36 farklı kurumdan 135 siber güvenlik uzmanının katılım sağladığı tatbikat 2 gün boyunca sürdü.

Tatbikat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kara İsmailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Bakan Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlenen Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı'nın açılış konuşmasında, “Teknolojideki yeniliklerle iletişim ve bilişim çağının hayli gelişmiş bir safhasının yaşandığını “söyledi. "Siber güvenlik artık bir milli güvenlik meselesidir." sözleriyle konuşmasına devam eden Karaismailoğlu, uluslararası araştırmalara göre, siber saldırılardan kaynaklanan kayıpların maliyetinin 2021'de dünya genelinde 6 trilyon doları bulacağının öngörüldüğünü, bu nedenle ulusal siber güvenliğin sağlanmasının herkesin öncelikli gündemi olduğunu anlattı.

Tatbikata katılan her takıma sunucu, istemci, güvenlik duvarı ve elektronik kontrol sistemlerinden oluşan bir bilişim sistemi verildi. Bu bilişim sistemlerinde zararlı işlemler gerçekleştirildi ve siber saldırganlar tarafından bırakılan arka kapılar planlandı. Takımların görevi, kurallar çerçevesinde gerekli sıkılaştırmaları yapmak, zararlı işlemleri tespit ederek engellemek ve sistemleri çalışır halde tutması oldu.

Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı'nı, Gençlik ve Spor Bakanlığı birinci, Hazine ve Maliye Bakanlığı ikinci, Sağlık Bakanlığı ekibi ise üçüncü olarak tamamladı.

Kazanan katılımcılara plaketleri BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Kurum Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükali ve Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren tarafından verildi.  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı
  • Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı