TEKNOFEST 2022 “Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması” Başvuruları Başladı
12 Ocak 2022

Dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST, bu yıl 30 Ağustos- 4 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Binlerce gencin beklediği, hava gösterileri, konserler, çeşitli etkinliklerin, yarışmaların ve söyleşilerin bulunduğu TEKNOFEST 2022 “Teknoloji Yarışmaları” başvuruları başladı. 30 Ağustos- 4 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan TEKNOFEST’te, geçen sene olduğu gibi bu yıl da “Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması” düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl ilk defa düzenlenen “Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması” ile üniversite öğrencileri ve mezunlarından oluşan yarışmacı takımlardan, geliştirdikleri yapay zekâ araçları ile BT görüntüleri üzerinde inme tanısını tespit etmeleri istenmişti.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB) yürütücülüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü desteğiyle “Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması” ikinci kez TEKNOFEST 2022’de yer alacak.

“Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması” sağlık alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmeyi, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmayı amaçlıyor. Bu amaçla 2022 TEKNOFEST etkinliğinde Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması altında “Bilgisayarlı Görüyle Abdomen (karın) Bölgesi için Hastalık Tespiti Kategorisi”, “Medikal Teknolojiler Kategorisi”, “Biyoinformatik Alanında Yapay Zekâ Destekli Analiz Metotları Geliştirmesi Kategorisi” olmak üzere üç farklı kategori olacak. Her kategori altında Lise ve Yükseköğretim olmak üzere iki adet yarışma düzenlenecek.

Son başvuru tarihi 28 Şubat 2022 olan yarışmaya; lise, üniversite öğrencileri ve mezunları bireysel veya gruplar halinde katılabilecek. TEKNOFEST 2022, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, 72 kurum ve kuruluşun paydaşlığı ile Karadeniz’de gerçekleşecek. Karadeniz’de beşincisi düzenlenen TEKNOFEST’te 39 farklı teknoloji yarışması yapılacak. Yarışmalarla toplumda teknoloji ve bilim konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan TEKNOFEST, Roketten Otonom Sistemlere, Yapay Zekâdan Sualtı Sistemleri’ne kadar 39 farklı teknoloji yarışmaları ile gençleri destekliyor.

 

Detaylı bilgi ve başvuru için;

https://www.teknofest.org/tr/