Paylaşılan (Ortak) E-posta kullanım Klavuzu
03 Haziran 2020


PAYLAŞILAN (ORTAK) E-POSTA KULLANIMI

Paylaşılan (Ortak) e-posta kutusu; Bir grup kullanıcının, sehir.birim@saglik.gov.tr gibi ortak bir e-posta adresini izleyebildiği ve / veya bu adresten e-posta gönderebildiği bir ortak posta kutusudur.

Benzer şekilde ortak bir takvim ve ajanda olarak da kullanılması mümkündür. Paylaşılan (Ortak) e-posta adreslerin parolası bulunmamaktadır. Adres defterinde gösterilen bir paylaşılan posta kutusuna tam erişim izniniz varsa, bu posta kutusunu açmak için https://eposta.saglik.gov.tr/(OWA – outlook web uygulaması) sayfasını veya Outlook Masaüstü sürümünü kullanabilirsiniz.

https://eposta.saglik.gov.tr/

(OWA) üzerinden Paylaşılan (Ortak) e-posta kutusu kullanımı:

   1- https://eposta.saglik.gov.tr/ (OWA – outlook web uygulaması) sayfası üzerinden kendi e-posta hesabınıza giriş yapmanız ve  daha sonra sağ üst köşede isminize tıklayıp “Başka bir posta kutusu aç…” seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.


tüzel1.png


2- Karşınıza gelen ekranda kullanma yetkinizin tanımlandığı paylaşılan (ortak) e-posta adresini yazıp önce “Ara”sonra “Aç” tıklayınız. Bu sayede paylaşılan (ortak) e-posta kutusuna erişim sağlayabilirsiniz.tüzel2.PNG

tüzel3.PNG


3-  Gönderim yetkisi verilen kullanıcı ortak kullanılan Tüzel (Birim) hesabı adına “Yeni posta” seçerek e-posta iletebilir.

tüzel4.png


Bilgisayar üzerinde kurulu Outlook 2013/2016 üzerinde Paylaşılan (Ortak) e-posta kutusunu kullanımı:


Kullanma (tam erişim) yetkisi verilen kullanıcılar için bilgisayarda kurulu Outlook programında sol alt alana ortak e- posta hesabınız (sehir.birim@saglik.gov.tr) otomatik olarak eklenir.
E-Posta gönderme yetkisi verilen kullanıcıların Outlook 2013/2016 programı aracılığı ile e-posta göndermeleri:


1.Sol üst menü de bulunan “Yeni E-posta” seçmelisiniz.


tüzel6.png

2.Outlook üzerinde gönderici e-posta adresinin belirlenebilmesi için SEÇENEKLER menüsünden “Kimden” seçeneğini aktif edebilirsiniz.

tüzel7.png

3.Aşağıdaki şekilde bulunan aşamaları geçerek “Kimden” ve “Diğer E-posta Adresi…” seçiyoruz.

tüzel8.png

4.Kimden…” metin kutusuna sehir.birim@saglik.gov.tr adresini yazıp “Tamam” seçiyoruz.5.Gönder” butonunu tıklayarak, gönderim yetkisi verilen kullanıcı ortak kullanılan Tüzel (Birim) hesabı adına e-posta iletebilir.


tüzel10.png