Mobil Cihazlarda E-posta Erişim Ayarları
03 Haziran 2020


MOBİL (ANDROID TABANLI) CİHAZLARDA E-POSTALARA ERİŞİM AYARLARI

Aşağıdaki ayarlar android işletim sistemi yüklü telefon esas alınarak hazırlanmıştır, Tablet/iPad menüleri de benzer ayarlar ile yapılmaktadır. Kurulum sırasında cihazınızın internet bağlantısının (2G, 3G, 4G LTE, WiFi) aktif olduğunu kontrol ediniz.

Cihazınızın düzenli e-posta gönderme/alma işlemlerinin çalışması için internet bağlantınızın devamlı aktif olması gereklidir.

1- Öncelikle Android işletim sistemine sahip mobil telefon ekranında Ayarlar menüsü açılır. Bu menüde “Hesaplar  ve  Eşitleme” seçilir.

2- Yeni e-posta hesabı eklemek için “Hesap ekle” seçilir.


android2.jpg3- Hesap ekle menüsünden “E-posta” veya e-posta yoksa “Exchange”  seçilir.
Exchange sunucu için kurulum adımları şu şekildedir:android3.PNG

- Exchange sunucusu ayarları ekranında kurumsal eposta adresimizi ve parolamızı yazarak “sonraki” butonunu seçiyoruz.

android4.PNG- Gelen ekranında “izinleri incele ” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

android5.PNG

- Daha sonra ekrana gelen doğrula kodunu girerek “kullan” seçeneğini seçiyoruz.android6.PNG


- Doğrulama kodunu girdikten sonra gelen izinler ekranında “etkinleştir” seçtikten sonra “bitir ” ile işlemi bitiriyoruz.


android7.PNG


-  Manüel kurulum adımları şu şekildedir:

4-
E-posta adresimizi ve parolamızı yazıp “MANÜEL OLARAK KUR” seçiyoruz.android8.PNG


5- Manuel kurulum ekranında “MİCROSOFT EXCHANGE ACTİVESYNC” seçiyoruz.


android9.jpg


6- Exchange sunucusu ayarları ekranındaE-posta adresini,Etki alanı//kullanıcıadı alanına “ad.soyad@saglik.gov.tr” veya “sbnet\ad.soyad” gibi ve parolamızı yazıyoruz. Exchange sunucu adresi olarak “eposta.saglik.gov.tr” yazıyoruz.


android10.jpg.png


7- Bir sonraki aşamada karşımıza uyarı ekranı geliyor.Tamam” seçilerek işleme

devam ediyoruz.

android11.jpg.png8- Gelen Kutusu ekranında sağ üst sekmesinden “Ayarlar” seçilir ve eşitlemeseçeneklerinizi aşağıdaki gibi değiştirebilirsiniz.

android12.jpg.png


android13.jpg.png

android14.jpg.png
android15.jpg.png

MOBİL (iOS TABANLI) CİHAZLARDA E-POSTALARA ERİŞİM AYARLARI

Aşağıdaki ayarlar iPhone esas alınarak hazırlanmıştır, Tablet / iPad menüleri de benzer ayarlar ile yapılmaktadır. 

Kurulum sırasında cihazınızın internet bağlantısının (2G, 3G, 4G LTE, WiFi) aktif olduğunu kontrol ediniz.

Cihazınızın düzenli e-posta gönderme / alma işlemlerinin çalışması için internet bağlantınızın devamlı aktif olması gereklidir.

1- Öncelikle iOS işletim sistemine sahip mobil telefon ekranında Ayarlar menüsü açılır. Bu menüde “Hesaplar ve Parolalar” seçilir.
ios1.png


2- Yeni e-posta hesabı eklemek için “Hesap ekle” seçilir.


ios2.jpg


3-
 Bir sonraki adımda menüde bulunan “Exchange (ActiveSync)” seçilir.


ios3.png


4- E-posta” alanına Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan e-posta adresi ve parola yazılır. “Açıklama” kısmına eğer birden fazla eposta hesabı tanımlı ise, belirleyici bir isim kullanılması faydalı olacaktır.

ios4.jpg

5- Exchange sunucusu ayarları ekranında E-posta adresini, “Alan” (Etki alanı) boş bırakılıp kullanıcı adı kısmına “ad.soyad@saglik.gov.tr” yazılabilir 
veya Alan kısmına “sbnet” ve Kullanıcı Adı kısmına “ad.soyad” yazılır. Exchange sunucu adresi olarak da “eposta.saglik.gov.tr” ve parolamızı yazıyoruz. 
Sağ üst köşedeki “Sonraki” butonu seçildiğinde cihazınız doğrulama yapacak ve eposta hesabını telefonunuza kaydedecektir.

ios5.png

6- 
Eşitleme (senkronizasyon) bölümünde ise, kullanmak istediğimiz özellikler için menüden ilgili satır aç / kapa aktifleştirilir, “Kaydet” butonu seçilerek işlem tamamlanır.


ios6.jpg

MOBİL (WİNDOWS RT TABANLI) CİHAZLARDA E-POSTALARA ERİŞİM AYARLARI

Aşağıdaki eposta hesap ekleme ayarları, Windows RT tabanlı telefonlar esas alınarak hazırlanmıştır; Tablet için gerekli yapılandırmalar da benzer şekilde yapılmaktadır.

Kurulum sırasında cihazınızın internet bağlantısının (Edge, 2G, 3G) aktif olduğunu kontrol ediniz.

Cihazınızın düzenli e-posta gönderme/alma işlemlerinin çalışması için internet bağlantınızın devamlı aktif olması gereklidir.

1- Telefonumuz menüsünde Ayarlar bölümüne gelinir.2- Karşımıza gelen yeni menüden E- Posta + Hesap Ekle adımı seçilerek devam edilir.

w2.jpg

3- Bir sonraki ekranda Hesap Ekle seçilerek işlemlere devam edilir.

w3.jpg


4- Karşımıza gelen menüde Outlook seçilerek işlemlere devam edilir.

w4.jpg


5- E-posta Adresi alanına Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan e-posta adresi yazılır ve Parola kısmına domain (Bakanlık bilgisayar giriş şifreniz) şifreniz yazılmalıdır. Daha sonra bir sonraki işlem için Oturum Aç seçilir.

w5.png

6- Karşımıza gelen ekranda E-posta Adresi alanına Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan e-posta adresi yazılır, Parola kısmına domain (Bakanlık bilgisayar giriş şifreniz) şifreniz, Kullanıcı Adı eposta hesabınızın “@saglik.gov.tr” ‘den önceki kısımdır. Etki Alanı kısmına ise sbnet yazılarak Oturum  seçilir.

w6.jpg

7- Karşımıza gelen ekranda Exchange bağlantısının kurulduğu görülmektedir. Posta Kutusu ayarları için Saglik seçilir.


w7.jpg

8- Karşımıza gelen son ekranda görüntüsünde ise seçenekler posta kutusuna ait seçeneklerdir. Kişisel olarak ayarlanır. Ekranın alt kısmından onaylanır.


w8.jpg

9- Son olarak; oluşturduğunuz Exchange hesabının görüntüsünü telefon ekranı üzerinde görebilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlanmıştır.

w9.png