e-Nabız’dan Dünya Çapında Başarı
23 Ekim 2018

Sağlık Bakanlığı, e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi ile dünya çapında bir başarıya imza attı. Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu İnisiyatifi kapsamında verilen Dünya Zirve Ödülleri’nde (WSA-World Summit Award) “En İyi Sağlık Uygulaması” seçilerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.  


Sağlık Bakanlığı yaklaşık bir buçuk yıl önce e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’ni hizmete aldı. Bu süre zarfında 4 buçuk milyonu aşan kullanıcı sayısına erişen e-Nabız, sahip olduğu özelliklerle vatandaşlara tüm sağlık kayıtlarına erişme ve sağlığını yönetme imkanı sunarken teknoloji ve sağlık dünyasının hem ulusal hem de uluslararası seçkin ödülleriyle de başarısını taçlandırıyor. 
e-Nabız’ın bu anlamdaki son başarısı Birleşmiş Milletler’in Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nden. e-Nabız, 178 ülkeden 400’den fazla projenin yarıştığı Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi çerçevesinde verilmeye başlanan 2016 Dünya Zirve Ödüllerinin (WSA-World Summit Award) sağlık kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Dünya Zirve Ödülleri (WSA)
WSA, ilk defa 2003 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi çerçevesinde verilmeye başlanan bir ödül programı. WSA ödül programı kapsamında yerel dijital içerikler, toplumsal etki, zenginliğin ortaya konması ve yenilikçi uygulamaların çeşitlenmesi motifleriyle inceleniyor, böylelikle BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gündemine de katkı sağlıyor. 
Şimdiye kadar 178 ülkenin aktif olarak katılım sağladığı WSA ödül programı sektör liderleri, inovasyon yetkilileri, girişimciler, kamu ve özel sektör temsilcileri ve gençlerden oluşan, her gün büyüyen dünya çapında bir ağa sahip ve en iyi interaktif içerik ve yaratıcı uygulamaların belirlenmesi konusunda tek global yarışma niteliğini taşıyor. 

Türkiye’de İlk
Sağlık Bakanlığı, 2016 World Summit Awards’a Şubat 2016’da Türkiye Kişisel Sağlık Sistemi e-Nabız ile sağlık alanında başvuruda bulundu. Tüm alanlarda 178 ülkeden 400’den fazla proje jüri tarafından değerlendirildi ve sağlık alanında e-Nabız, dünyada ödül alan 5 projeden bir tanesi oldu.
Birleşmiş Milletler’in inisiyatifinde ve dünyadaki seçkin jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle verilen bu ödül, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Özellikle kişisel sağlık kaydına yönelik gelişmiş ülkelerde yapılmaya çalışılan fakat e-Nabız kadar efektif sonuçlara ulaşmamış uygulamalarla kıyaslandığında e-Nabız ve kazandığı bu ödül, hem ülkemiz adına tanıtıma katkı sağlayacak hem de sektör oyuncularının dünya piyasalarına açılmasına destek olacak bir ödül olarak nitelendiriliyor. 

e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi
Vatandaşların sağlık geçmişini tek bir platform üzerinden kontrol etme imkânı sunan e-Nabız, bir taraftan büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Kullanıma sunulmasından bu yana e-Nabız’da şu ana kadar 4 buçuk milyonun üzerinde profil oluşturuldu, sistem 70 milyondan fazla sayfa görüntüleme sayısına ulaştı.