HBYS ve PACS Çalıştayı’nın İkincisi Antalya’da Düzenlendi
11 Aralık 2019

Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ve Görüntü Arşivleme ve Yönetimi Sistemi (PACS) Çalıştayı 25-27 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün düzenlediği çalıştaya Bakanlık merkez teşkilatının çeşitli birimlerinden, Türkiye genelindeki kamu hastaneleri birliklerinden, HBYS ve PACS yazılımı üreten firmalardan ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden oluşan toplam 150 kişi katıldı. Hastane bilgi yönetim sistemlerinin standardizasyonuna yönelik çalışmaların ele alındığı çalıştayda, paydaşlar sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulundu.
 
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. M. Mahir Ülgü’nün açış konuşmalarıyla başlayan çalıştaya, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Serdar Kula ‘Sağlık Profesyonelleri Gözüyle Elektronik Sağlık Kayıt Sistemleri' konulu sunumla katıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesinden Doç. Dr. Leyla Keser ‘Elektronik Sağlık Kaydı Sistemlerinde Teknik ve Hukuki Güvenlik İsterleri’ konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Atılım Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Gökhan Şengül ‘SPICE, CMMI ve 27001 Sertifikasyon Süreçleri’ konularındaki sunumunu gerçekleştirdi. Çalıştayda Birinci  başkanlığında ‘sektör buluşması ve şehir hastaneleri bilişim altyapısı' toplantısı yapıldı. Ayrıca  hastane bilgi yönetim sistemleri firmaları ile minimum veri modeli (VEM) çalışması gerçekleştirildi.

Bakanlık yetkilileri ve HBYS firmaları yöneticileri ve yazılım direktörleri ile MEDULA, MHRS, MKYS, ÇKYS, EBYS, Standart, Kayıt Tescil ve Akreditasyon, Sağlık-Net Online, Verimlilik, Dijital Hastane, PACS, Teletıp ve TSİM konularında grup çalışmaları yapıldı. Hastane bilgi yönetim sistemlerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde duruldu. Çalıştayda HBYS firmalarından yazılım uzmanları ile online veri gönderimi konusunda birebir çalışma gerçekleştirildi.

Çalıştay, çalışma gruplarının değerlendirme sunumları ve Ülgü’nün başkanlığında yapılan soru cevap oturumunun ardından sona erdi. (03.12.2015)