“App Store Awards ”de “En İyi Uygulama Ödülü” Hayat Eve Sığar’ın oldu!2021

Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyilerini seçti. Yayınladığı basın bülteniyle ödül almaya layık görülen projeleri duyurdu ve yılın en iyi oyun ve uygulamalarını kullanıcılarla paylaştı. Apple CEO’ su Tim Cook, “2021’de App Store Ödüllerini kazanan geliştiriciler, yılın en iyi uygulamalarını ve oyunlarını sunmak için kendi güçlerini ve vizyonlarını kullandılar ve dünya çapında milyonlarca kullanıcının yaratıcılığını ve tutkusunu ateşlediler” dedi.

Sonrasında milyonlarca uygulamanın ve oyunun bulunduğu App Store mağazasında kazanan uygulamalar ve oyunları açıkladı. Türkiye’de iPhone için en iyi ücretsiz uygulamalar arasından “Hayat Eve Sığar” birinci oldu. Hayat Eve Sığar uygulamasını “Telegram, e-Nabız, Whatsapp” gibi kullanıcıları yüksek uygulamalar takip etti.
heshaber.jpg

e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Güvenlik Modülü Ortak Kriterler (Common Criteria veya CC) ISO/IEC 15408 Standardı Sertifikası2021

Her türlü bilgi teknolojisi ürününün çeşitli güvenlik özelliklerine uygulanmasını sağlayan yöntemleri içeren bir standart olan Ortak Kriterler (Common Criteria) ISO/IEC 15408 standardı, Bilgi Teknolojileri Güvenlik Değerlendirme Standardı olarak kabul edilmektedir. Vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin sağlık kurumlarından toplanan sağlık verilerine internet ve mobil cihazlar üzerinden eriştiği bir uygulama olan e-Nabız uygulaması, gerekli değerlendirme süreci ve derinlemesine BT güvenlik testlerini içeren sertifikasyon sürecinden geçerek 29.03.2021 tarihinde EAL-2 düzeyinde Common Criteria Sertifikasını almıştır.

Sertifika.PNG

Hayat Eve Sığar “Yılın Yenilikçi Uygulaması” seçildi2021

Doctorclub Awards 2021 “Türkiye’nin Sağlık Ödülleri” kazananları 29 Aralık 2021 tarihinde online olarak açıklandı. Türkiye’nin Sağlık Ödülleri Doctorclub Awards her yıl olduğu gibi bu yıl da sağlık alanında yapılan yenilikçi çalışmaları ödüllendirdi. Dijital Hekim Platformu organizasyonu olan Doctorclub Awards’da 17 kategoriye 135 başvuru yapıldı. Yapılan başvurular 75.000 kişi tarafından oylandı. Oylama sonucunda “Yılın Yenilikçi/ Uygulaması” ödülünü Hayat Eve Sığar aldı.

T.C. Saglık Bakanlıgı ödül.jpg

15. eTürkiye (eTR) Ödülleri/Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü2021

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 15. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nde Sağlık Bakanlığı üst üste üçüncü kez iki ödüle birden layık görüldü. Pandemi döneminde, güvenli sosyal hayatın en etkin aracı olarak kullanılan Hayat Eve Sığar uygulaması “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü” alırken, pandemi ile mücadelede en aktif görevi üstlenen filyasyon ekiplerinin kullandığı Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) Enocta Özel Ödülü’ne layık görüldü.

ETR FOTO 4.jpg

Kamuda Bir İlk: ISO/IEC 15504 SPICE Belgesi2021


Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, iç yazılımlarını ve yazılım geliştirme süreçlerini daha kaliteli hale getirmek, yazılım ekibinde devamlılığı ve yedekliliği sağlayabilmek ve denetim yaptığı firmalarla entegrasyou sağlayabilmek amacıyla geçtiğimiz yıl bilişim dünyasının en önemli yazılım sertifikalarının kriterleri üzerine çalışmalara başladı. Bu çalışmalar kapsamında geçtiği denetimlerden tam not alan projeler, ISO/IEC 15504 SPICE belgesiyle ödüllendirildi. Yazılım ve uygulamalarımızın kalitesi ve niteliği, Ocak ayında TSE tarafından yapılan denetimler sonrası alınan sertifikalarla tescillendi.

 

IHE NA Connectathon Birlikte Çalışabilirlik Testleri2020

T.C Sağlık Bakanlığı Ulusal Teletıp Sistemi; IHE tarafından her yıl Amerika, Avrupa ve Asya’da düzenlenmekte olan, ellinin üzerinde uluslararası firma ve organizasyonun katılım sağladığı IHE NA Connectathon 2020 Birlikte Çalışabilirlik testlerine, 5 profil ve 12 aktör ile katılım sağlamış ve tüm testleri başarı ile tamamlamıştır. Bu sayede, 2017 ve 2018 yıllarında tamamlanan uluslararası veri standart ve birlikte çalışabilirlik uyumluluk yetkinliklerine; radyasyon doz verisinin arşivlenmesi ve yönetimi, mamografi görüntülerinin gösterimi ve etkileşimi, radyoloji vakalarının eğitim ve akademik çalışma şeklinde paylaşımı ve uluslar arası hasta işlemlerine ait görüntü veri iletişim alt yapısı yetkinlikleri IHE tarafından onaylanarak eklenmiştir.

FİTAS’a Sosyal Sorumluluk Ödülü!2020

Pandemi mücadelesi başladıktan hemen sonra T.C. Sağlık Bakanlığının hizmete sunduğu Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) uygulaması, PSM tarafından “Sosyal Sorumluluk Ödülü”ne layık görüldü.

PSM’nin (Payment Sytems Magazine)  her yıl teknolojide inovasyona dayalı projelere verdiği prestij ödülü PSM AWARDS, yenilikçi ürün ve ödeme teknolojilerinin gelişmesini hedef alan hizmetlerin çoğalmasını, iyileşme çabalarını desteklemeyi ve bu deneyimlerin paylaşılmasını amaçlıyor.

Pandemi ile mücadelede büyük önem taşıyan Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS), PSM AWARDS’ın “Sosyal Fayda” kategorisinde “Sosyal Sorumluluk Ödülü”ne layık görüldü.

FİTAS, ülkemizde vakalar görülmeye başladıktan hemen sonra uygulamaya konuldu ve bu sayede salgının kontrol edilmesinde büyük rol oynadı. 

IHE-TELETIP Projesi2018

T.C Sağlık Bakanlığı Ulusal Teletıp Sistemi; IHE tarafından her yıl Amerika, Avrupa ve Asya’da düzenlenmekte olan, birçok ülkeden çeşitli firma ve organizasyonların katılım sağladığı IHE Connectathon Birlikte Çalışabilirlik testlerini, dünya çapında kırkın üzerinde firma ile gerçekleştirerek 2018 yılı itibariyle başarıyla tamamlamıştır. Bu başarı ile T.C Sağlık Bakanlığı Ulusal Teletıp Sistemi’nin; sağlık verisi arşivleme, erişim, raporlama ve yönetimi için gerekli altyapıya ve yeterliliğe ulaştığı uluslararası düzeyde onaylanmıştır.

HIMSS ELSEVIER ICT Ödülü – ESİM2018

HIMSS ELSEVIER ICT ÖDÜLÜ – ESİM
HIMSS Avrupa'18 Elsevier ICT - İnovasyon Ödülü - 2018

Her yıl düzenlenen HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) Avrupa organizasyonunun 2018 yılı etkinliği İspanya'nın Barcelona şehrinde gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında verilen Elsevier ICT Ödüllerinde T.C. Sağlık Bakanlığı “Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESIM)” projesiyle İnovasyon Ödülü almaya hak kazandı. Aynı yarışmada e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi de üç finalistten biri oldu.

Engelsiz Bilişim Ödülleri - ESİM2018

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğiyle BİLTEVT’18:“Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım” ULUSLARARASI ENGELSİZ BİLİŞİM 2018 KONGRESİ 5-7 Eylül 2018 tarihinde Manisa'da düzenlendi. Kongrede Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından, Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetlerine Engelsiz Bilişim Ödülleri verildi. Törende Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) projesi “Kamu Hizmet Ödülü”ne layık görüldü. 


Dünya Çağrı Merkezi Ödülleri - MHRS2017

2010 yılından bu yana vatandaşlarımıza tüm platformlardan kolay randevu alma imkanı sunan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” projemiz, Londra’da düzenlenen Contact Center World Awards’ın (Dünya Çağrı Merkezi Ödülleri) finallerinde  “Dünyanın En İyisi” seçildi. Dünyada, ülke çapındaki tüm hastaneleri tek merkezde buluşturan ilk ve tek randevu sistemi MHRS, tescillenen başarısı ile ülkemizi bir kez daha gururlandırdı.

IDC CIO Summit – En İyi Değişim Yönetimi Projesi – e-Nabız2017

İnternational Data Group (IDG)’un bir yan kuruluşu olan ve her yıl birçok ülkede gerçekleştirdiği etkinliklerle ICT alanındaki profesyonelleri bir araya getiren IDC, CIO Summit Türkiye 2017 Ödülleri’nde e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’ni “En İyi Değişim Yönetimi Projesi” seçti.


IDC-E-NABIZ


14. eTürkiye (eTR) Ödülleri/ En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü2016

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 14. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nden Sağlık Bakanlığı yine iki ödülle döndü. Törende Sağlık Bakanlığı e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile “En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü”nü alırken, Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi ile “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü”nü almaya hak kazanarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki ödüle birden layık görüldü.

13. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nde “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü”ne layık görülen e-Nabız Sistemi bu sene ödülünü “En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü” ile taçlandırdı.


Türkiye Bilişim Derneği – Bilişim Hizmet Ödülü – Sağlık Bilişim Ağı2016

Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ve Türkiye’nin hemen hemen her noktasına erişim sağalayan Sağlık Bilişim Ağı (SBA), Türkiye Bilişim Derneği tarafından, 33. Ulusal Bilişim Kurultayı 2016 Bilişim Hizmet Ödülleri’nde Bulut Bilişim Ödülü’ne layık görüldü.14. eTürkiye (eTR) Ödülleri/ Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü2016

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 14. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nden Sağlık Bakanlığı yine iki ödülle döndü. Törende Sağlık Bakanlığı e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile “En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü”nü alırken, Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi ile “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü”nü almaya hak kazanarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki ödüle birden layık görüldü.

Kamu Kuruluşları başlığı altındaki “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde, Sağlık Bakanlığı geçen yıl e-Nabız Sistemi ile aldığı ödülü bu yıl Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi Projesi ile almaya hak kazandı.
Dünya Zirve Ödülleri (WSA)2016


e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, 178 ülkeden 400’den fazla projenin yarıştığı Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi çerçevesinde verilen 2016 Dünya Zirve Ödüllerinin (WSA-World Summit Award) sağlık kategorisinde ödüle layık görüldü. 
Birleşmiş Milletler’in inisiyatifinde 2003 yılından bu yana, dünyadaki seçkin jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle verilen bu ödülü Türkiye’ye ilk kez getiren kurum Sağlık Bakanlığı oldu. 


ISO-270012015

Kişisel sağlık verileri ile ülke düzeyinde sağlık durumu ve sağlık hizmetlerine ilişkin veri ve bilgi akışını içeren her türden bilgi sistemleri ve projelerini başarı ile yürüten Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, ilk kez 2014 yılında aldığı ve her yıl TSE tarafından yapılan dış denetimler ile yenilenen ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) Sertifikası ile tüm iş süreçlerinde bilgi güvenliği ile ilgili kriterleri uyguladığını, uluslararası geçerli bir standart ile belgelendirmiştir. 

Genel Müdürlüğümüz kapsamında yürütülen  ISO 27001 temelli BGYS faaliyetleri ile eş zamanlı olarak; Bakanlık merkez birimleri, bağlı kuruluşlar ve taşra teşkilatında bilgi güvenliği politikalarını yaygınlaştırmak için gerekli çalışmalar da yapılmaktadır. Bu kapsamda, 2015 yılında Bilgi Güveliği Politikaları Yönergesi ve Bilgi Güvenliği Politikaları Kılavuzu hazırlanmış ve Bakan onayı ile tüm Bakanlık birimlerine yayımlanmıştır. 

 
kapakkkk.png

Kamuda Bir İlk: Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) 2015

Ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden siber saldırılar, kamu hizmet sunumuna zarar vermektedir. Bu kapsamda, siber saldırılara erken müdahale edilerek sistemlerin saldırılara karşı korunması ve sağlık hizmetlerinin aksamaması için kamuda ilk Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) birimi kuruldu.

Sektörel ve Kurumsal SOME’lerin kurulması ve denetim mekanizmasının oluşturulması için Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, merkez teşkilatındaki ilgili paydaş kurumların sürece dâhil olması ve taşra teşkilatlarımızdaki kamu veya özel sağlık kurumlarında kurulması planlanan Kurumsal SOME’lerin koordinasyonunun sağlanması için çalışmalar yapmaktadır.
 


13. eTürkiye (eTR) Ödülleri/Kamudan Vatandaşa En iyi Uygulama Ödülü2015

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 13. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’ne Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar iki ödüle birlikte layık görülen ilk kamu kurumu olarak damgasını vurdu.

Törende “Kamu Kuruluşları” başlığı altındaki “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi “en iyi uygulama” seçildi.
Bunun yanında Sağlık Bakanlığı “En İyi Dijitalleşen Kamu Kurumu Vodafone Özel Ödülü” ne layık görüldü. 

 

Türkiye Bilişim Derneği – Bilişim Hizmet Ödülü – e-Nabız2015


e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, Türkiye Bilişim Derneği tarafından 2015 Bilişim Hizmet Ödülleri’nde kamuda “Yılın Projesi” ödülünü almaya hak kazandı.
13. eTürkiye (eTR) Ödülleri/En İyi Dijitalleşen Kurum Ödülü2015

 
TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 13. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’ne Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar iki ödüle birlikte layık görülen ilk kamu kurumu olarak damgasını vurdu. 

Törende “En İyi Dijitalleşen Kamu Kurumu Vodafone Özel Ödülü” son dönemde geliştirdiği sağlık bilişim projeleriyle Sağlık Bakanlığının oldu.
Bunun yanında “Kamu Kuruluşları” başlığı altındaki “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi “en iyi uygulama” seçildi.

eTR Ödülleri-Sağlık Bakanlığı