overlay
  • Başarı Hikayeleri

3333

15. eTürkiye (eTR) Ödülleri/Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü-2021

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 15. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nde Sağlık Bakanlığı üst üste üçüncü kez iki ödüle birden layık görüldü. Pandemi döneminde, güvenli sosyal hayatın en etkin aracı olarak kullanılan Hayat Eve Sığar uygulaması “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü” alırken, pandemi ile mücadelede en aktif görevi üstlenen filyasyon ekiplerinin kullandığı Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) Enocta Özel Ödülü’ne layık görüldü.

ETR FOTO 4.jpg

3333

Kamuda Bir İlk: Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) 

Ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden siber saldırılar, kamu hizmet sunumuna zarar vermektedir. Bu kapsamda, siber saldırılara erken müdahale edilerek sistemlerin saldırılara karşı korunması ve sağlık hizmetlerinin aksamaması için kamuda ilk Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) birimi kuruldu.

Sektörel ve Kurumsal SOME’lerin kurulması ve denetim mekanizmasının oluşturulması için Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, merkez teşkilatındaki ilgili paydaş kurumların sürece dâhil olması ve taşra teşkilatlarımızdaki kamu veya özel sağlık kurumlarında kurulması planlanan Kurumsal SOME’lerin koordinasyonunun sağlanması için çalışmalar yapmaktadır.
 


3333

2021

Kamuda Bir İlk: ISO/IEC 15504 SPICE Belgesi

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, iç yazılımlarını ve yazılım geliştirme süreçlerini daha kaliteli hale getirmek, yazılım ekibinde devamlılığı ve yedekliliği sağlayabilmek ve denetim yaptığı firmalarla entegrasyou sağlayabilmek amacıyla geçtiğimiz yıl bilişim dünyasının en önemli yazılım sertifikalarının kriterleri üzerine çalışmalara başladı. Bu çalışmalar kapsamında geçtiği denetimlerden tam not alan projeler, ISO/IEC 15504 SPICE belgesiyle ödüllendirildi. Yazılım ve uygulamalarımızın kalitesi ve niteliği, Ocak ayında TSE tarafından yapılan denetimler sonrası alınan sertifikalarla tescillendi.

 

3333

2017

13. eTürkiye (eTR) Ödülleri/En İyi Dijitalleşen Kurum Ödülü – 2015
  
TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 13. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’ne Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar iki ödüle birlikte layık görülen ilk kamu kurumu olarak damgasını vurdu. 
Törende “En İyi Dijitalleşen Kamu Kurumu Vodafone Özel Ödülü” son dönemde geliştirdiği sağlık bilişim projeleriyle Sağlık Bakanlığının oldu.
Bunun yanında “Kamu Kuruluşları” başlığı altındaki “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi “en iyi uygulama” seçildi.

eTR Ödülleri-Sağlık Bakanlığı


3333


13. eTürkiye (eTR) Ödülleri/Kamudan Vatandaşa En iyi Uygulama Ödülü – 2015


TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 13. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’ne Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar iki ödüle birlikte layık görülen ilk kamu kurumu olarak damgasını vurdu. 
Törende “Kamu Kuruluşları” başlığı altındaki “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi “en iyi uygulama” seçildi.
Bunun yanında Sağlık Bakanlığı “En İyi Dijitalleşen Kamu Kurumu Vodafone Özel Ödülü” ne layık görüldü. 

 

3333

Dünya Zirve Ödülleri (WSA) – 2016

e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, 178 ülkeden 400’den fazla projenin yarıştığı Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi çerçevesinde verilen 2016 Dünya Zirve Ödüllerinin (WSA-World Summit Award) sağlık kategorisinde ödüle layık görüldü. 
Birleşmiş Milletler’in inisiyatifinde 2003 yılından bu yana, dünyadaki seçkin jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle verilen bu ödülü Türkiye’ye ilk kez getiren kurum Sağlık Bakanlığı oldu. 


3333

IDC CIO Summit – En İyi Değişim Yönetimi Projesi – e-Nabız

İnternational Data Group (IDG)’un bir yan kuruluşu olan ve her yıl birçok ülkede gerçekleştirdiği etkinliklerle ICT alanındaki profesyonelleri bir araya getiren IDC, CIO Summit Türkiye 2017 Ödülleri’nde e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’ni “En İyi Değişim Yönetimi Projesi” seçti.


IDC-E-NABIZ


3333

Türkiye Bilişim Derneği – Bilişim 2015 Hizmet Ödülü – e-Nabız

e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, Türkiye Bilişim Derneği tarafından 2015 Bilişim Hizmet Ödülleri’nde kamuda “Yılın Projesi” ödülünü almaya hak kazandı.
3333

Türkiye Bilişim Derneği – Bilişim 2016 Hizmet Ödülü – Sağlık Bilişim Ağı

Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ve Türkiye’nin hemen hemen her noktasına erişim sağalayan Sağlık Bilişim Ağı (SBA), Türkiye Bilişim Derneği tarafından, 33. Ulusal Bilişim Kurultayı 2016 Bilişim Hizmet Ödülleri’nde Bulut Bilişim Ödülü’ne layık görüldü.3333

14. eTürkiye (eTR) Ödülleri/ En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü – 2016

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 14. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nden Sağlık Bakanlığı yine iki ödülle döndü. Törende Sağlık Bakanlığı e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile “En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü”nü alırken, Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi ile “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü”nü almaya hak kazanarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki ödüle birden layık görüldü.

13. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nde “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü”ne layık görülen e-Nabız Sistemi bu sene ödülünü “En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü” ile taçlandırdı.


3333

14. eTürkiye (eTR) Ödülleri/ Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü - 2016

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 14. eTürkiye (eTR) Ödülleri Töreni’nden Sağlık Bakanlığı yine iki ödülle döndü. Törende Sağlık Bakanlığı e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi ile “En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü”nü alırken, Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi ile “Kamudan Vatandaşa En İyi Uygulama Ödülü”nü almaya hak kazanarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki ödüle birden layık görüldü.

Kamu Kuruluşları başlığı altındaki “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” kategorisinde, Sağlık Bakanlığı geçen yıl e-Nabız Sistemi ile aldığı ödülü bu yıl Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi Projesi ile almaya hak kazandı.
3333

Kişisel sağlık verileri ile ülke düzeyinde sağlık durumu ve sağlık hizmetlerine ilişkin veri ve bilgi akışını içeren her türden bilgi sistemleri ve projelerini başarı ile yürüten Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, ilk kez 2014 yılında aldığı ve her yıl TSE tarafından yapılan dış denetimler ile yenilenen ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) Sertifikası ile tüm iş süreçlerinde bilgi güvenliği ile ilgili kriterleri uyguladığını, uluslararası geçerli bir standart ile belgelendirmiştir. 

Genel Müdürlüğümüz kapsamında yürütülen  ISO 27001 temelli BGYS faaliyetleri ile eş zamanlı olarak; Bakanlık merkez birimleri, bağlı kuruluşlar ve taşra teşkilatında bilgi güvenliği politikalarını yaygınlaştırmak için gerekli çalışmalar da yapılmaktadır. Bu kapsamda, 2015 yılında Bilgi Güveliği Politikaları Yönergesi ve Bilgi Güvenliği Politikaları Kılavuzu hazırlanmış ve Bakan onayı ile tüm Bakanlık birimlerine yayımlanmıştır. 

 
kapakkkk.png

3333

2010 yılından bu yana vatandaşlarımıza tüm platformlardan kolay randevu alma imkanı sunan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” projemiz, Londra’da düzenlenen Contact Center World Awards’ın (Dünya Çağrı Merkezi Ödülleri) finallerinde  “Dünyanın En İyisi” seçildi. Dünyada, ülke çapındaki tüm hastaneleri tek merkezde buluşturan ilk ve tek randevu sistemi MHRS, tescillenen başarısı ile ülkemizi bir kez daha gururlandırdı.

3333

T.C Sağlık Bakanlığı Ulusal Teletıp Sistemi; IHE tarafından her yıl Amerika, Avrupa ve Asya’da düzenlenmekte olan, birçok ülkeden çeşitli firma ve organizasyonların katılım sağladığı IHE Connectathon Birlikte Çalışabilirlik testlerini, dünya çapında kırkın üzerinde firma ile gerçekleştirerek 2018 yılı itibariyle başarıyla tamamlamıştır. Bu başarı ile T.C Sağlık Bakanlığı Ulusal Teletıp Sistemi’nin; sağlık verisi arşivleme, erişim, raporlama ve yönetimi için gerekli altyapıya ve yeterliliğe ulaştığı uluslararası düzeyde onaylanmıştır.

3333

HIMSS ELSEVIER ICT ÖDÜLÜ – ESİM
HIMSS Avrupa'18 Elsevier ICT - İnovasyon Ödülü - 2018

Her yıl düzenlenen HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) Avrupa organizasyonunun 2018 yılı etkinliği İspanya'nın Barcelona şehrinde gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında verilen Elsevier ICT Ödüllerinde T.C. Sağlık Bakanlığı “Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESIM)” projesiyle İnovasyon Ödülü almaya hak kazandı. Aynı yarışmada e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi de üç finalistten biri oldu.

3333

Engelsiz Bilişim Ödülleri / En İyi Kamu Hizmet Ödülü - 2018
Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğiyle BİLTEVT’18:“Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım” ULUSLARARASI ENGELSİZ BİLİŞİM 2018 KONGRESİ 5-7 Eylül 2018 tarihinde Manisa'da düzenlendi. Kongrede Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından, Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetlerine Engelsiz Bilişim Ödülleri verildi. Törende Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) projesi “Kamu Hizmet Ödülü”ne layık görüldü. 


3333

T.C Sağlık Bakanlığı Ulusal Teletıp Sistemi; IHE tarafından her yıl Amerika, Avrupa ve Asya’da düzenlenmekte olan, ellinin üzerinde uluslararası firma ve organizasyonun katılım sağladığı IHE NA Connectathon 2020 Birlikte Çalışabilirlik testlerine, 5 profil ve 12 aktör ile katılım sağlamış ve tüm testleri başarı ile tamamlamıştır. Bu sayede, 2017 ve 2018 yıllarında tamamlanan uluslararası veri standart ve birlikte çalışabilirlik uyumluluk yetkinliklerine; radyasyon doz verisinin arşivlenmesi ve yönetimi, mamografi görüntülerinin gösterimi ve etkileşimi, radyoloji vakalarının eğitim ve akademik çalışma şeklinde paylaşımı ve uluslar arası hasta işlemlerine ait görüntü veri iletişim alt yapısı yetkinlikleri IHE tarafından onaylanarak eklenmiştir.

3333

Pandemi mücadelesi başladıktan hemen sonra T.C. Sağlık Bakanlığının hizmete sunduğu Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) uygulaması, PSM tarafından “Sosyal Sorumluluk Ödülü”ne layık görüldü.

PSM’nin (Payment Sytems Magazine)  her yıl teknolojide inovasyona dayalı projelere verdiği prestij ödülü PSM AWARDS, yenilikçi ürün ve ödeme teknolojilerinin gelişmesini hedef alan hizmetlerin çoğalmasını, iyileşme çabalarını desteklemeyi ve bu deneyimlerin paylaşılmasını amaçlıyor.

Pandemi ile mücadelede büyük önem taşıyan Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS), PSM AWARDS’ın “Sosyal Fayda” kategorisinde “Sosyal Sorumluluk Ödülü”ne layık görüldü.

FİTAS, ülkemizde vakalar görülmeye başladıktan hemen sonra uygulamaya konuldu ve bu sayede salgının kontrol edilmesinde büyük rol oynadı.