22-24 Mayıs 2017 Tarihi Kızılcahamam'da Düzenlenen Bilgi Güvenliği, SOME ve SBA Çalıştay / Eğitimleri Tamamlandı
11 Aralık 2019

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü (SBSGM) tarafından 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Kızılcahamam / Ankara’da Bilgi Güvenliği, SOME VE SBA eğitimi ve çalıştayı gerçekleştirilmiştir.
Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Birimi, Sistem Yönetimi Birimi, Veritabanı Yönetimi Birimi, Ağ Yönetimi ve Güvenliği Birimi, SBA Bilişim Ağı Birimi ve  SOME Biriminin de görev aldığı eğitime, T.C. Sağlık Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı ve Bağlı Kuruluşlardan 81 ilden Bilgi Güvenliği, SOME ve SBA il sorumlularının da bulunduğu toplam 470 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Dr. M. Mahir ÜLGÜ ve Sistem Yönetimi Daire Başkanımız Sayın  M.Fatih ULUÇAM'ın yaptığı açılış konuşması ile başlamıştır. Sonrasında Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünde görev yapan uzmanlar tarafından yapılan sunumlar ile devam edilmiştir.  
Güncel gelişmeler hakkında bilgi paylaşımı, karşılıklı beklentilerin paylaşılması ve çözüm projelerinin oluşturulması hedeflenen çalıştay, birçok ilden İl Sağlık Müdürleri, İl Halk Sağlığı Müdürleri ve Kamu Hastaneleri Birlikleri Genel Sekreterleri’ nin de katılımıyla 3 gün sürmüştür. 

Bilgi Güvenliği, SOME ve SBA yetkililerinin 4 gruba ayrılarak çalıştay düzenine geçilmiştir. Çalıştayda dört temel başlık altında Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri, Siber Olaylara Müdahale, Sağlık Bilişim Ağı ve Ağ Güvenliği, Sistem Güvenliği, Veri Tabanı Güvenliği konuları, yaşanan sorunlar ve bakanlıktan beklentiler tartışılmıştır.  Genel Müdürlüğümüze sıklıkla sorulan sorunlar ve bunlarla ilgili olası çözüm yolları görüşülmüştür.

Çalıştay sonunda grup moderatörleri çalışmaları hakkında bilgi vermiştir ve genel değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Sistem Yönetimi Daire Başkanı Sn. M. Fatih ULUÇAM'ın teşekkür konuşması ile çalıştay sona ermiştir.


  • Bilgi Güvenliği, SOME, SBA
  • Bilgi Güvenliği, SOME, SBA
  • Bilgi Güvenliği, SOME, SBA
  • Bilgi Güvenliği, SOME, SBA
  • DSCF0287.JPG