HIMSS’18 Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı İstanbul’da Düzenlendi
11 Aralık 2019

HIMSS’18 Eurasia Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansı, 25-27 Ekim tarihlerinde çok sayıda uluslararası sağlık bilişimi profesyoneli konuşmacının katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk gününde Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Malezya Sağlık Bakanı Dr. Dzulkefly Ahmad, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim, HIMSS ABD Yöneticisi Harold Wolf ve Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın katılımcılara hitap etti. 
Programın açılışında konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, teknolojinin gelişmesiyle insana değer veren hizmet anlayışının da geliştiğini belirterek şunları kaydetti: “Uyguladığı sağlık politikalarıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından örnek gösterilen Türkiye Cumhuriyeti, en az maliyetle yüksek hasta memnuniyetini gerçekleştiren yegâne ülkedir. Sağlık Bakanlığı olarak tüm hastanelerimizde dijital altyapının oluşturulması ve vatandaşlarımıza hak ettikleri hızlı ve kaliteli sağlık hizmeti teminini amaçlıyoruz. Bu bağlamda dijitalleşme süreçlerini en iyi şekilde yönetmek ve sonuçlandırmak, vatandaşlarımızın yaşam kalitesi ile doğru orantılıdır.” 
HIMSS Üst Yöneticisi Harold F. Wolf ise bu tür toplantıların kendileri için değişimin birer kilometre taşı olduğunu belirterek, bu sayede sınırların ötesine geçilip herkese ulaşılabildiğini söyledi. Wolf, "Türkiye'de sağlık hizmetleri noktasında büyük yatırımlar mevcut. Artık insanlara hak ettiği en iyi sağlık hizmeti verilebiliyor." ifadelerini kullandı.
Etkinliklerin ana teması, sağlık bilişiminin gelecekte nasıl şekilleneceği üzerineydi. ABD, İngiltere, İtalya, Amerika, İsveç, Danimarka, Finlandiya ve Birleşik Arap Emirliklerinden üst düzey sağlık bilişimi profesyonellerinin konuşmacı olarak yer aldığı HIMSS’18 etkinlikleri çerçevesinde, gösterdikleri gelişme ve başarılarla seviye 6 ve 7’ye hak kazanan 163 hastanenin yöneticilerine Sağlık Bakanlığı tarafından ödülleri verildi. 
Türkiye’nin en büyük sağlık bilişim etkinliğinde Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından dünyadaki en gelişmiş kişisel sağlık sistemlerinden biri olan e-Nabız ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün Mekansal İş Zekası, Teleradyoloji Sistemi, e-Rapor, Entegre Kurumsal İletişim Merkezi (EKİM), Merkezi Entegre Laboratuvar İşletim Sistemi (MELİS) Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA) Sporcu Sağlığı Bilgi Sistemi, Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi gibi projeleri yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtıldı.