Dr. e-Nabız Muayeneye Başladı
09 Haziran 2021

Vatandaşların sağlıklarını yönettikleri ve kendilerine ait tüm sağlık kayıtlarına eriştikleri e-Nabız Sistemi, pandemi sürecinde muayene hizmeti vermeye başladı. Pilot olarak başlayan uygulama, evden çıkmaması gereken Koronavirüs hastaları ve izolasyondaki temaslı vatandaşları hekimleriyle çevirim içi ortamda buluşturuyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden randevu alan hastalar, hekimlerle görüntülü olarak görüşebiliyor.

Tüm dünya için sağlık tehdidi oluşturan Koronavirüs hastalığı ile mücadele sürüyor. Ülkemizde de evde izolasyonda olan pozitif ve temaslı vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı bulunuyor. Durum böyle olunca bu vatandaşların sağlığının takibi için yeni projeler gündeme geldi. Periyodik olarak aile hekimleri tarafından aranan hastalar için artık hekimlerle çevrimiçi görüntülü görüşme imkanı getirildi.

Dr. e-Nabız TeleSağlık Projesi

Karantina kapsamında olan vatandaşların bu süre zarfında sağlık hizmetlerine erişimi için Dr. e-Nabız projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Koronavirüs hastaları ve vatandaşlar, izolasyon yerlerini terk etmeden MHRS üzerinden görüntülü muayene randevusu alabiliyor. Randevu alındığında vatandaşa giden SMS’te randevu saat ve tarihiyle birlikte bir de erişim linki gönderiliyor. Vatandaş muayene saati geldiğinde SMS içerisindeki linke tıklayarak hekimle doğrudan cep telefonu, bilgisayar ve tablet aracılığı ile online olarak görüşme sağlayabiliyor. Fiziki muayenede sorduğu tüm soruları hastaya yönelten hekim görüntülü olarak tüm muayene sürecini yürütebiliyor, gerekli gördüğü durumda ilaç yazabiliyor. Vatandaş, reçetesini hem SMS olarak alıyor, hem de e-Nabız hesabından görebiliyor ve yakınlarına ilaçlarını aldırabiliyor.

Proje, Pilot Aşamasında

Bu kapsamda proje Ankara, Kırıkkale, Yalova, İstanbul’da hastanelerde pilot olarak uygulamaya kondu. Samsun’da ise aile hekimliklerinde uygulamaya kondu. Dr. e-Nabız sisteminin kısa süre içinde tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması planlanıyor.