“App Store Awards 2021”de “En İyi Uygulama Ödülü” Hayat Eve Sığar’ın oldu!
27 Aralık 2022

“App Store Awards 2021”de “En İyi Uygulama Ödülü” Hayat Eve Sığar’ın oldu!

Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyilerini seçti. Yayınladığı basın bülteniyle ödül almaya layık görülen projeleri duyurdu ve yılın en iyi oyun ve uygulamalarını kullanıcılarla paylaştı. Apple CEO’ su Tim Cook, “2021’de App Store Ödüllerini kazanan geliştiriciler, yılın en iyi uygulamalarını ve oyunlarını sunmak için kendi güçlerini ve vizyonlarını kullandılar ve dünya çapında milyonlarca kullanıcının yaratıcılığını ve tutkusunu ateşlediler” dedi. “Kendi kendini yetiştirmiş bağımsız kodlayıcılardan küresel işletmeler kuran ilham verici liderlere kadar, bu göze çarpan geliştiriciler Apple teknolojisinde yenilik yaptı ve birçoğu bu yıl ihtiyaç duyduğumuz derin bir birliktelik duygusunu geliştirmeye yardımcı oldu” diyerek sözlerine devam etti.

Sonrasında milyonlarca uygulamanın ve oyunun bulunduğu App Store mağazasında kazanan uygulamalar ve oyunları açıkladı. Türkiye’de iPhone için en iyi ücretsiz uygulamalar arasından “Hayat Eve Sığar” birinci oldu. Hayat Eve Sığar uygulamasını “Telegram, e-Nabız, Whatsapp” gibi kullanıcıları yüksek uygulamalar takip etti.

Hayat Eve Sığar Uygulaması

Türkiye'de 11 Mart 2020'de ilk Kovid-19 vakasının görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığınca hızla hayata geçirilen mücadele yöntemlerinden biri de dijital uygulamalar oldu.

İlk vakanın görülmesinden bir ay sonra 10 Nisan 2020'de kullanıma sunulan Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, vatandaşların Covid-19 hakkında bilgilenmesine ve tedbirlerin önemine ilişkin farkındalığın oluşmasına katkı sağladı. Uygulama ile vatandaşlar risk yoğunluğu haritası ile salgının yoğun olduğu bölgeleri gözlemleyebiliyor, geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, yakınlarının onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebiliyor ve onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor. HES uygulaması ile kişi kendisinin gün içerisinde pozitif bir vaka ile temas edip etmediğini uygulama üzerinden bluetooth aracılığıyla görebiliyor. Uygulamadaki Güvenli Alan özelliği sayesinde işyerleri, restoranlar, ulaşım araçları, taksiler, nikah/düğün gibi toplu etkinlikler, kurum ziyaretleri gibi tüm sosyal alanlarda vatandaşlar mekanların sağlık ve kurallara uygunluk bakımından durumunu öğrenebiliyor.  Seyahat, kurum ve kuruluş ziyaretleri ve birçok toplu alanda zorunlu hale gelen HES Kodu işlemlerinin tamamı uygulamadan yapılabiliyor. İzolasyon süresi, temaslı kişiler gibi bilgilerin yanı sıra aşı kartı da uygulamada yer alıyor. Şu ana kadar 90 milyon kez indirilen Hayat Eve Sığar Uygulamasından 81 milyon kişi tarafından 198 milyon HES Kodu oluşturuldu. 10 milyarın üzerinde HES Kodu sorgulandı ve bu sorgulamalarda 25 milyon HES Kodu engellendi.

https://apps.apple.com/tr/story/id1594411245?l=tr