Sağlık Bilgi Sistemleri Gençlerle Kariyer Günlerinde Buluştu!
29 Mart 2022

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin düzenlediği “Kariyer Günleri Yetenek Her Yerde” fuarına Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü de katıldı. İlk olarak 2019’da başlayan ve her yıl devam eden etkinlik, bu yıl 2-3 Mart’ta Karadeniz Bölgesi’yle başladı. 

Son sağlık teknolojileriyle gençleri buluşturan Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, sanal gerçeklik oyunları ile hem keyifli anlar yaşattı hem de proje tanıtımları ile gençleri bilgilendirdi. Özellikle pandemi sürecinde daha fazla ilgi gören ve üniversitelerin sağlık bölümleri kadar mühendislik fakültelerinin de ilgisini çeken projelerle ilgili gençlerden gelen soruları yanıtladı.

Hayat Eve Sığar ile pandemi ve risk yönetimi, FİTAS uygulaması ile yapılan filyasyon çalışmaları, Covid-19 salgın sürecinde sağlık personellerinin kendine ve çocuklarına psikolojik destek sağlamak amacıyla geliştirilen RUHSAD uygulaması, aşı sürecine büyük hız kazandıran AŞILA mobil uygulaması, Covid-19 hastası veya temaslılarının evden ayrılmadan tedavisine yapıldığı Dr.e-Nabız Uzaktan Online Muayene Sistemi, tüm bu sistem ve uygulamalarla yürütülen çalışmaların merkezden takibinin yapıldığı Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler uygulaması ve tüm sürecin altyapısını oluşturan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nin de içinde bulunduğu bilişim projelerini video, broşür ve sözlü anlatımlarla öğrenciler ve vatandaşlara tanıttı. Son dönemde yoğun ilgi gören sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak geliştirilen sanal “COVID19 Avcıları” oyunuyla hem pandemi hem de yeni teknolojiler konusunda farkındalık sağlandı.

Üniversiteler, kamu-özel sektör kurumları ve meslek odalarının iş birliği ile düzenlenen kariyer etkinliklerinde, istihdam konusunda fırsat eşitliğinin sağlanması, kamu kurumlarının nitelikli iş gücü arasındaki bilinirliğinin ve işveren marka değerinin artırılması, nitelikli öğrenci ve mezunların kurumlara kazandırılması, KOBİlerin insan kaynakları ve yetenek kazanımı süreçleri hakkında farkındalığın artırılması hedefleniyor.

Etkinlik, yüzlerce gencin kurumlarla buluşmasına ve istihdam olanaklarını öğrenmesine aracılık etti. Mart ayı boyunca devam eden fuarlar, 11’i ev sahibi olmak üzere toplam 151 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti.